Hot Selling for Tabletop Laser Welder - LXW-1500W Reci Laser welding machine – Lxshow
Application
MACHINE MODEL
QUANTITY (SET)
Warranty
LXW
Reci :FOB:QINGDAO
1
2 years
Machine body
New design of our company
CE standard Heavy duty machine frame
Controller
Reci controllerLED touch panelMother language customizedReci laser gun
Laser system
Fiber laser source Reci 1500W
Cooling system
Air cooling system
Other important parts
France Schneider Electric DeviceWire feederOutput cable length: 10m
Consumable parts
10xProtective lens10xWelding nozzles
Service
Manual +Video2-year warrantyOversea service24 hours online service
Dimension (L*W*H)mm
800x750x900mm
N.W/Kg
65KG
CBM(m3)/set
1CBM
G.W(kg)
75KG
Packing
Plywood package
Delivery time
5-10 work days
Payment
Alibaba Trade Assurance, T/T, Western Union, L/C
Laser Welding Ability
5
Parameter
Model
LXW
Laser source
Reci
Working life of fiber module
More than 100,000 hours
Laser machine controller
Reci
Wobble welding head
Single wobble
Supply voltage
Single-phase 220V±10%, 50/60Hz AC
Machine power consumption
11.5Kw(including chiller)
Setting up the environment
Flat, no vibration, no impact
Working temperature
0°C~40°C
Working environment humidity
≤80%
Power adjustment range (%)
10-100 (gradient adjustable)
Laser Source Repeat frequency (KHz)
1000-5000 (gradient adjustable)
Beam quality
1.3m2
Laser wavelength
1070nm
Focal length (mm)
150
Cooling method
Air cooling
Size
800x750x900mm
Weight
65kg
Fiber length
10 meters
Welding head weight
1.5Kg
Scanning/Swing frequency
20-150Hz
Mobile mode
Handheld
Auxiliary gas
99.99% argon or nitrogen
Auto wire feeder
Included
Spot adjusting range
0-5mm
Repeating Precision
0.01mm
Sample and application
This machine is suitable for welding of gold, silver, titanium, nickel, tin, copper, aluminum and other metal and its alloy material, can achieve the same precision welding between metal and dissimilar metals, has been widely used in aerospace equipment, shipbuilding, instrumentation, mechanical and electrical products, automotive and other industries.Single-wire welding is recommended for materials less than 2mm thick. If the weld seam is wider than 2mm and the welding height is better, double-wire welding is recommended. 3000 power double-wire is recommended for ≥5 thickness.