Product
LX3015HC
Product Parameters
Working Area 1500*3000mm
Laser Power 3000W(OptionalPower:1000W,1500W,2000W,3000W,
4000W,6000W)
Laser Generator MAX
Laser Wave Length 1064nm
Working Table Sawtooth
Maximum Idle Running Speed 60m/min
Maximum acceleration 1.2G
Position Accuracy ±0.05mm/m
Repeat Positional Accuracy ±0.03mm
Control System Bochu FSCUT2000E
Position Type red dot
Power Consumption ≤30KW
Working Voltage 380V/50Hz
Auxiliary Gas oxygen,nitrogen,air
Working life offiber module More than 100000hours
Fiber laser cutting head BociBLT310
Cooling System S&A/Tongfei/Hanli industrial water chiller
Work Environment 0-45°C,Moisture 45-85%
Delivery time 25-35 workdays (According to actual season)
 3015F